UralAkyüz'21

SANATÇI HABERLERİ,
ÖDÜLLER,
TAKDİRLER,
HEAVY METAL MAGAZINE
ve daha fazlası...

HABERLER VE

TAKDİRLER

Ural Akyüz Heavy Metal Dergisi'nde Öncelikli Sanatçı Oldu

Ural Akyüz Heavy Metal Dergisi'nde Öncelikli Sanatçı Oldu. Dergi sayfasında yayıncının notuna odaklanılmış bir resim.

Heavy Metal, Dünyanın En önde gelen yetişkin resimli fantezi dergisidir. Ve dünyanın en ünlü fantastik sanat dergisinde eserleriyle sanatçı olarak yer alıyor. Heavy Metal oldukça büyük bir dergidir. Derginin sahibi Kevin, Hollywood'un ünlü isimlerinden biri, Ninja Kaplumbağaların yaratıcısı. Dünyadaki hemen hemen tüm sanatçıların hayran kaldığı isimler arasında öncelikli olmak gerçekten çok güzel bir başarı...
Heavy Metal'in yüksek kaliteli sanat eserleri dikkate değerdir. H.R. Giger, Esteban Maroto, Frank Frazetta, Luis Royo, Boris Vallejo gibi uluslararası güzel sanatçıların çalışmaları da 1977'den beri çeşitli sayıların kapaklarında yer aldı.

Blogger Page screen about Ural Akyuz's art at Heavy Metal Magazine.
İlk zamanlarda birçok yerde ana galeri hakkında yorumlar ve yazılar yazılırdı. Zaman geçtikçe onları tekrar bulmak zorlaştı. Ama birkaçına ulaşmak hala mümkün.

Metal Maddness2 Haberleri:

Teşekkürler Daddy D. güzel yorumlarınız için:
"Mükemmel sanattan bahsetmiş miydim? Kapağı çevirip güçlü dergiye girerken, bana biraz Dave Stevens'ı hatırlatan bir sanatçı olan Ural Akyüz'den fantastik bir galeri ile karşılaştım.
Eminim bazıları göremediler. Ama ben farkı gördüm. Hemen, daha ilk kapağın dönüşünden itibaren, bu sayının Heavy Metal Dergisi'nin uzun tarihinde yayınladığı en iyi ve en yaratıcı sanat eserlerinden bazılarını içereceğini biliyorum.
Ve Akyüz iyi bir başlangıç."

Orijinal metinden okumak için buraya tıklayın.

CROP Comics Platform Haberleri:

Çizgi roman platformundan eski dost, Editör ve Yazar Aşkın Güngör'den bir güzel yorum daha geldi:

Son günlerde sıklıkla ve büyük keyifle yer verdiğimiz "Türk çizerlerin dünyadaki başarısı" haberlerinin bir yenisi de Amerika'dan geldi: Ural Akyüz, efsaneleşen Heavy Metal dergisinin Mayıs 2009 sayısında, adına ayrılan tam dört sayfayla yer alıyor.

Yıldıray Çınar'ın, Kutlukhan Perker'in ve Hüseyin Celal Koç'un dünya çizgi romanındaki başarılarından daha önce söz etmiştik. Şimdilerde gururumuzu bir kez daha kabartan bir haber geldi Amerika'dan: Türk çizer Ural Akyüz, çizgi roman severlerin "kutsal dergisi" Heavy Metal'in Mayıs 2009 sayısında kendisine ayrılan dört tam sayfayla arz-ı endam etti.

"Ural Akyuz Gallery" başlığıyla yayınlanan bu sayfalarda Akyüz'ün 10 pin-up çalışması ve kendisini tanıtan kısa bir metin bulunuyor.

Ural Akyüz'ün Heavy Metal Dergisi'ndeki sanatını anlatan CROP Sayfası ekranı.
Heavy Metal'in Ural Akyüz'e ayırdığı sayfalar, dünyaca ünlü çizer Boris Vallejo'nun sayfasının hemen önündeki numaralarda sıralanıyor. Aslını ararsanız, son derece keyif verici bir başarı bu. Akyüz, çizerlik yaşamı boyunca (muhtemelen hemen her çizer gibi) hayranlıkla izlediği bir ustayla aynı sayfalarda yer alma başarısı gösterdiği için ne denli gururlansa yeridir.

Heavy Metal'in Ural Akyüz çizimleriyle süslenen Mayıs 2009 sayısı, bu satırlar yazıldığı sırada Amerika'da satışta. Buraya gelmesi biraz daha zaman alabilir. Ancak bu süre zarfında Akyüz'ün çizimlerini görmek isteyenler aşağıdaki iki linke tıklayarak merakını gidermekte serbest tabii.
Alfa Çizgi Roman Yayınları'nda (90'lı yılların başında) Tex'in kapaklarını çizdiği dönemde tanıştığım, uzun yıllardır Amerika'da yaşayan sevgili Ural Akyüz'ü bu başarısından dolayı kutluyor, nice başarılarını görmeyi umut ettiğimi de ayrıca belirtmek istiyorum.

Yayıncı Yazar: Aşkın Güngör
(Çok teşekkürler Aşkın.)
Orijinal metni okumak için buraya tıklayın.


Dergide yer verilen kısa özgeçmiş:

1969'da doğdum. Hayal gücümü açıp bir peri masalı yazmaya çalıştığımda 6 yaşındaydım. 60 sayfaydı ve tüm aile üyelerim tarafından okundu. İlk profesyonel illüstrasyonum 1984 yılında -14 yaşındayken- tam sayfa Shakin 'Stevens afişi olarak Hey müzik dergisinde yayınlandı. Daha sonra 1985 - 86 yıllarında bazı yerel gazetelerde çizgi roman, çizgi film, portre ve illüstrasyonlar çizmeye ve İsveç Dergileri için çizgi roman sanatı ile ilgili yazılar yazmaya başladım.

Elbette sanatımın en üst kalitesinde ürünler değildi. Ama onlar ilkti ve 14-15 yaşlarında profesyonel bir sanatçı olarak kayda değer bir başlangıçtı. Ayrıca resimlerimle ulusal yarışmalardan bazı ödüller kazandım. TPAO Özel Ödülü ve KSO Jüri Özel Onur Ödülü. 17 yaşında zaten profesyonel bir sanatçıydım ve Güzel Sanatlar Akademisine kaydoldum. Ardından Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünden mezun oldum.

Çeşitli yayıncılar için freelance illüstrasyon çalışmaları hazırladım... Bu müşteriler için yüzlerce kitap kapağı, illüstrasyon, iç mekan illüstrasyonu, tebrik kartı, poster, çocuk kitabı illüstrasyonu, kapak tasarımı, cd kapak resmi, reklam illüstrasyonu ve tasarımları yaptım.

Ayrıca 20 yılı aşkın bir süre boyunca dergi, reklam, interaktif CD-Rom, web sitesi gibi binlerce basılı materyal de grafik tasarımlar hazırladım. Sanat Yönetmeni, Kreatif Direktör, Grafik Tasarımcı, 3D Tasarımcı, kaligrafi sanatçısı, multimedya tasarımcısı, web tasarımcısı, bilgisayar oyunu tasarımcısı olarak çalıştım…

2003 yılında ABD'ye göç ettim ve ABD ile ilgili askeri şirkette 3D Grafik ve Simülasyon Tasarımcısı olarak çalışmaya başladım.

Daha fazlası için http://uralakyuz.com bakın.

Heavy Metal Magazine Cover and published featured gallery pages with Ural Akyuz

Heavy Metal Magazine index page. Zoom to main gallery, Ural Akyuz

Heavy Metal Magazine published featured gallery pages with Ural Akyuz

Dergi'nin kendi web sayfasını görmek için buraya tıklayın.

Ya da bu eski sayıyı hala amazon.com'dan buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Dergi hakkında buraya tıklayarak wikipedia'dan bilgi edinebilirsiniz.