UralAkyüz'21

SANATÇI HABERLERİ
ÖDÜLLER,
TAKDİRLER
SHADOW FEY PROJESİ
ve daha fazlası...

HABERLER VE

TAKDİRLER

Devam eden yeni bir dev proje: Shadow Fey için illüstrasyon çalışmaları ve eserler.

"Khaiboron Krallıkları arasında savaş ve ihanet hareketleniyor. Karanlık kalelerinde, karanlık bakireler ile baş rahibeler, dost ve düşman ayırmadan komplo kurarlar."

Proje tamamlanıp yayına geçmeden yapılan her çalışmayı gizli tutmak önemli bir prensip benim için. Hatta pek çok çalışma hakkında, gizlilik prensiplerine bağlı kalarak yayınlandıktan sonra bile bahsetmeyi doğru bulmayabilirim. Ama bu proje farklı başladı. Üretim aşamasından itibaren yazar Jack Whitsel'in kendi blog sitesinde tanıtımları yapılıyor. Faaliyetleri de o şekilde ayarlandı.

Hatta web sitesi, benimle de ilk ropörtajını ve sohbetini orada gerçekleştirdi. O nedenle bahsetmekten artık sakınca görmüyorum.

Karanlık Fantasy'den hoşlananlar için muhteşem bir içerik. Kaçırmayın!

Uzun süre üzerinde çalışmaya değecek önemli bir çalışma. Her bölümü özenle hazırlamaya devam ediyoruz. Her bir çalışma ayrı ayrı hazırlanıyor, ayrı ayrı değerli ve ayrı birer eser değerinde. Ve inanıyorum ki bittiğinde de çok çok güzel bir eser ortaya çıkacak. Jack Whitsel'in muhteşem yeni projesi. Görsel sanat çalışmaları bana ait. Zaman içinde detayları kendisi açıklayacaktır. Takip etmenizi tavsiye ederim.

Ural Akyüz Ramos Shadow Fey Artwork

Ravos:
Ambul-Va'nın Ölüm Meleği

Ambul-Va Kulesi, tarih ve irfan açısından zengindir. Yaklaşık sekiz yüz yıldır güç ve büyü ritüelinin sembolü olarak Melkar Krallığı'nda duruyor.

Karanlık salonları içinde, İyukar'ın Ravos'undan daha kötü şöhretli bir Gölge Fey yoktur. Elvenkind için genç yaşta bile kılıç ve büyücülük konusundaki yeteneği ona Azrail pozisyonunu kazandırdı. Bu ünvanla birlikte Kule'nin Nöbetçilerine komuta etme sorumluluğu geldi; Ambul-Va'nın Coven-muhafızı. Asil olarak doğdu ve eşsiz bir kurnazlığa sahipti, egemenliğini kanla vaftiz ederek oluşturdu.

Ural Akyüz Ramos Shadow Fey Artwork

Ambul-Va Kulesi

Ambul-Va Kulesi, Gölge Fey Kan Büyüsü ve cinayet tanrıçası Helaru'ya ibadet etmeye adanmıştır. Karanlık Bakireler ve Rahibeler, salonlarında koruyucu muhafazalar oluşturmak, gençliği uzatmak ve lanetleri serbest bırakmak için kurban törenleri düzenler.

Buradan sonra ben daha fazla bilgi vermeyi doğru bulmuyorum. Resmi sayfalardan incelemeniz daha doğru olur. Yalnız benimle yapılan ve resmi sitede yayınlanmış olan bir ropörtajı mutlulukla buraya da aktarmak isterim.Sanatçı Profili: Ural Akyüz

"Bu ropörtaj, inanılmaz bir sanatçı hakkında bir spot ışığı. O'nun sanat eserleri, birçok türdeki sayısız kitapta kullanıldı. Fantezi, tarih veya bilim kurgu olsun, O'nun yeteneği, bir yazarın çalışmasını hayata geçirmenin ayrılmaz bir parçası olmuştur."

Ural Akyüz Ramos Shadow Fey Artwork
Jack: _Merhaba Ural! Seninle tekrar konuşmak ve çalışmak çok güzel. Shadow Fey projem üzerinde çalışmaya başladığımda, benim dünyamın görsel imgesine yardımcı olacağını bildiğim için heyecanım daha da arttı. Birlikte çalışmayalı uzun zaman oldu. Son zamanlarda neler yaptın?

Ural: _Merhaba Jack. Birlikte çok verimli ve uyumlu işler yarattık. Yazıların ve görsel fikirlerin çok başarılı. Bu nedenle tekrar birlikte çalışmak beni de çok mutlu ediyor.
Son görüşmemizden beri, Manhattan sokaklarında gezerken görebileceğin onlarca farklı lüks marka için, veya çeşitli ülkelerden müşteriler için serbest olarak tanıtım ve tasarım çalışmaları yapıyorum. Çalışmalarımın konuları arasında fantastik konular için illüstrasyonlar, görsel tasarımlar, videolar, mimari projeler, reklam kampanyaları, web siteleri, kitap ve dergi tasarımları, yazılım olarak kullanıcı arayüzleri ve yağlı boya resim çalışmaları var. Ayrıca eğitici kitaplar ve animasyonlu hikayeler de hazırladım. Çocuklara okuma ve yazmayı öğreten etkileşimli setler oluşturmak için bir grup sanatçı ile de işbirliği yapıyorum. Kısacası çok çalışıyorum, az eğleniyorum ve uykuya ancak çok az zaman ayırabiliyorum.

Jack: _Bir çizim görevi sürecinde bize rehberlik edebilir misiniz?

Ural: _Her çizim çalışmasının ayrı bir marka kimliği gibi düşünülmesi gerektiğine inanıyorum. Her resmin ortak bir kimliği olmalı ve konuyu doğru bir şekilde tanımlamalıdır. Ancak, gücünü başkalarına ifade ederken ruhunu korumak için özgür ve kendi kendine yeterli de olmalıdır. Moda denen bir fenomen var. Her ürün için farklı birşey bulup farklı düşünme alışkanlığı yaratamazsanız bir süre sonra modası geçmiş şeyler üretmeye başlıyorsunuz. Bu nedenle, her yeni ürünle kendimi geliştirmeye mecbur hissediyorum. Farklı konularda çalışabildiğim için ilk yaptığım şey o konunun havasına girmek ve o ürün için ortamdaki en son, ilgili çalışmaları incelemek. Belki bir örnek vermek gerekirse; fantezi ile ilgili bir çalışma varsa önümde, konu hakkında bulabildiğim her şeyi bir veya iki gün boyunca incelerim. Giysiler, yüz ifadeleri vb. Konu hakkında kendi arşivimi de araştırıyorum, oldukça zengin bir arşivim pek çok konuda elimde mevcut ve hatta görselleştirmeye yardımcı olması için 3D modellerle de zaman zaman çalışıyorum.

Ardından çizim süreci başlar. Çizim tableti ve teknoloji kullansam da çizimlerim tamamen klasik tarzda. Kafamdaki konturları çok detaylı bir şekilde oluşturuyorum. Ardından gölgeler ve ışık efektleri başlar. Her gölgeyi elle yaratıyorum.

Böylece her resim benzersizdir. Gölgeler ve ışıklandırma amatör bir kişi için 2-3 saat sürer. Ancak gerçek bir profesyonel çalışma için 3-4 gün ve hatta bazen çok daha fazla sürebilir.

Jack: _En zor görevin neydi? Engelleri nasıl aştın?

Ural: _Herhangi bir görevi diğerinden daha zor olarak sınıflandıramam. Ancak bir görevin en zor kısmının insanların beklentilerini anlamak ve bunları yerine getirmek için doğru çözümleri bulmak olduğunu söyleyebilirim. Aslında bu sadece sanatta değil her konuda geçerli bir durum. Bunun dışında boyam, renklerim ve kurşun kalemimle karşılaştığım çok fazla zorluk yok.

Jack: _Herhangi bir türü diğerlerine tercih ediyor musun?

Ural: _En çok fantezi, bilim kurgu ve western üzerinde çalışmaktan zevk alıyorum. Ne yazık ki Western eskisi kadar popüler değil. Ama zaman zaman yeteneklerimi genişletmek için farklı şeyler yapmaya da çalışıyorum. Beğenmesem bile başka konularda çalışmak zihnimi keskinleştiriyor.

Jack: _İşine dahil edilmiş belirli bir rutin ve/veya ritüel var mı? (Örneğin ... her zaman sabah mı yoksa gece mi çalışıyorsun? Kullandığın belirli bir sandalyen veya çalışırken içtiğin belirli bir içecek veya dinlediğin belirli bir müzik türü var mı? Vb.)

Ural: _Sanat eseri yaratmak, uzun süre oturmak ve büyük sabır gerektirir. İlgi duymam için etrafımda bir şeyler olması gerekiyor. İşin düşünme ve karar verme sürecinde sessizlik ve motivasyon çok önemlidir. Ancak yaratıcı kısım tamamlandığında, sadece çizim, ışıklandırma ve defalarca tekrar eden ışık gölge oyunlarına sıra geldiğinde durum değişir, el çalışmaya başlar. Bu aşamada, bir podcast, radyo, bilimsel konularla ilgili YouTube tartışmaları dinlemek veya bilimsel belgeseller dinlemek daha uzun süre oturup resim ile daha detaylı oynamama imkan veriyor. Klasik müzik dinlemeyi severim. Ama açıkçası, iyi bir müzik parçasını çalışırken dinliyorsanız bunun bir suç olabileceğini bile düşünüyorum. Bana öyle geliyor ki sadece müzik dinlemeye özel zaman ayırmak daha uygun.

Jack: _Gelecek vadeden sanatçılara ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Ural: _Onlara dünyayı değiştirmenin zor olduğunu söylemek isterim. İlk görevimiz dünyayı değiştirmek değil, onu doğru anlamak olmalıdır. Sonra dünyanın aslında kendi kendini değiştirdiğini anlayacaklardır. Sanatçının bir görevi de bunun arkasındaki nedenleri keşfetmek ve bunu göremeyenlere göstermektir. Baştan büyük resmi görmenin hedefe daha kolay ulaşılmasını sağlayacağını düşünüyorum. Sanatçılar her alanda kendilerini çok iyi geliştirmelidir. Sanat, kendi felsefeme göre dünyayı güzelleştirmek ve onu daha ileriye götürmek için var. Bence bu felsefeyi günlük hayatımıza da uygulamalıyız.
Ve tabii ki sıkı çalışmak da bir zorunluluk.

Jack: _İnsanların seni nerede arayıp bulabilirler?

Ural: _İşe bağlı olarak seyahat etmem her zaman gerekebilir. Birkaç yıl sonra hangi ülkede olacağımı gerçekten bilemiyorum. Bu nedenle en kalıcı adreslerimin her zaman web adreslerim olacağını düşünüyorum.

Jack: _Çok teşekkür ederim Ural. Pek çok yazar adına dürüstçe konuşabilirim, sahip olduğun muhteşem hediyeni kesinlikle takdir ediyoruz. Eklemek istediğiniz herhangi son bir şey?

Ural: _Bu fırsat için teşekkürler. Shadow Fey için tekrar birlikte çalışma imkanı bulmak çok güzel. Mümkün olan en iyi işi gerçekleştirmek için 30 yılı aşkın tecrübemi bütünüyle kullanmaya çalışacağım.