UralAkyüz'21

KİTAP KAPAĞI YORUMU
SANATÇI HABERLERİ
ÖDÜLLER,
TAKDİRLER
ve daha fazlası...

HABERLER VE

TAKDİRLER

A Night's Dream of Books benim hazırladığım kitap kapağı çalışması hakkında yazıyor.

A Night's Dream of Books is writing about my book cover work.
Geceleri rüyalarında kitapları görenler, kitaplarla yaşayanlar eminim bu güzel siteyi duymuşlardır veya duymak isteyeceklerdir.

A Night's Dream of Books, kitap kapaklarımdan birisini incelemeye almış. Çok da güzel yorumları var. Maria Behar'a her kelimesi için çok çok teşekkürler. Daha önceden yaptığım ve çok da sevdiğim kitap kapaklarından birisini incelemiş. Maria De Vivo'nun yazdığı The Coal Elf. Güzel yorumları ve büyük destekleri için onlara ben de çok teşekkür etmek zorunluluğu hissediyorum.

"Bay Akyüz, illüstrasyon, resim, 3D tasarım, grafik tasarım, çizgi roman, animasyon ve daha fazlası gibi sanatsal çalışmaların pek çok çeşitli yönlerinde çok bilgili! Onu, en sevdiğim, favori kitap kapağı sanatçıları listeme ekledim!"

Yorumların tamamını orijinal siteden ya da bu sayfada aşağıdan da okuyabilirsiniz. Bu kitap kapağı hakkında daha sonra daha detaylı bilgi paylaşımında bulunacağım. Burada şimdi sadece yoruma yer vermek istiyorum.

Ural Akyüz Ramos Shadow Fey Artwork

Shelf Candy Cumartesi'ye hoş geldiniz!

Burası, benim güzel kitap kapaklarını sergilediğim haftalık yayınımdır! Ayrıca, bulabildiğim kadarıyla, çok yetenekli yaratıcıları hakkında bilgi de vermeyi hedefler.

İşte bu hafta için seçimim!
The Coal Elf, Maria De Vivo
Karton Kapaklı Kitap, 210 sayfa
Christmas Hikayesi, Fantazi, Paranormal Hikaye, Young Adult Fiction

Ural Akyüz Ramos Shadow Fey Artwork

Bu Kapak Hakkındaki Düşüncelerim

Tatil sezonu - ve özellikle Noel sezonu - resmen başladı, bu yüzden Noel temalı bir kapak sunmanın güzel olacağını düşündüm. Ancak bu tipik Noel kapaklarımızdan biri kesinlikle değil. Onun yerine, oldukça sıra dışı ve eğlenceli bir kapak çalışması.

Kapaktaki genç kız "bir kömür cini" dir. Kuzey Kutbu'ndaki madenlerde çalışıyor ve Noel Baba'nın Noel Arifesi turları için kömür topluyor. Kömür elbette her yaramaz erkek ve kızın çorabına düşecek. Ve elfimiz Ember Skye işinden oldukça mutsuz!

Gerçekçi ayrıntılara bu kadar aşikâr bir sevgi ile yaratılan bu kapağa Kömür Cini'nin huysuz ifadesi mizahi bir dokunuş katıyor. Bu huysuz ifadeyi seviyorum! Bu mükemmel! Ve Ember'in kıyafetleri ve tavrı bana hoşnutsuz bir Valkyrie'yi hatırlatıyor. Saçları örgülü Kömür Cinimiz ayrıca elindeki o kötü görünümlü balta ile Valkyrie tanımlaması için doğru bir figür.

Elf kulaklarının madenci şapkasının altından dikilmesine bayıldım. Yüzündeki o bakıştan ve o özellikle omzunun üzerinden bakışından, bir anda kaçmak istediğini hissediyorum, ve gerçekten de hikayede bu işlenmiş.

Her neyse, bu kitabı güzel kapaklar için Goodreads'e göz atarken keşfettim ve ayrıca Goodreads raflarıma da ekledim. Görünüşe göre okumak çok eğlenceli olacak! Ve beni kitabın içine çeken de bu güzel kapak oldu.

Bu görselde kullanılan sade, klasik yazı tipini de seviyorum. Altın tonunda da yapılmış, ki bence Ember'ın altın madenciliği yapmadığına komik bir gönderme.

Bu kapakla ilgili her şeyi seviyorum - içindeki mizah, kompozisyon, detaylara gösterilen titizlik, ışıklandırma... her şeyi!

Amazon web sitesinde önizleme bölümüne baktığımda, bu kapağı hazırlayan inanılmaz yetenekli sanatçının, 2003'te ABD'ye göç eden 1969 doğumlu Türk sanatçı Ural Akyüz olduğunu keşfettim. Ural Akyüz daha çocukken sanata büyük ilgi duydu ve ilk profesyonel illüstrasyonunu 14 yaşında yayınlattı. Bu resme BURADAN ulaşabilirsiniz. Sanırım 14 yaşındaki bir sanatçı için son derece aydınlık, gelecek vadeden bir çalışma olduğunu siz de kabul edeceksiniz!

Sayın Akyüz, illüstrasyon, resim, 3D tasarım, grafik tasarım, çizgi roman, animasyon ve daha pek çok sanatsal çalışmanın çeşitli yönlerinde çok bilgili! Onu en beğendiğim favori kitap kapak sanatçıları listeme ekledim!

Bu haftanın kapağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu kitabı satın alıp okumanız için yorumlarım sizi ikna etti mi?

OKUR YORUMLARINDAN:
Brian Joseph: _Bu, Shelf Candy Saturday için harika ve benzersiz bir seçim. Bu kapak çok farklı. Hem Noel temalı kitapların hem de elfleri içeren resimlerin paradigmasını aşıyor. Arka planı da çok beğendim. Kapağa büyük bir atmosfer katıyor.

Maria Behar: _Evet Brian, bu kapak kesinlikle farklı ve seçmemin nedenlerinden biri de buydu. Ve bu elf ÇOK eğlenceli! Sanatçının Elf'in kişiliğini mükemmel bir şekilde yakaladığını düşünüyorum! Bu kitabı aldığımda okumak çok eğlenceli olacak!
Arka plan da mükemmel. Dediğiniz gibi, kapağa çok fazla atmosfer katıyor. İzleyici gerçekten de elfin bir madende olduğu hissine kapılıyor. Harika yorum için teşekkürler! : )