UralAkyüz'21

SANATÇI HABERLERİ
ÖDÜLLER,
TAKDİRLER,
ÇİZGİ ROMAN SERGİLERİ
ve daha fazlası...

HABERLER VE

TAKDİRLER

Ural Akyüz'ün Eserleri CRODER Derneği'nin Sergileri ile İstanbul Şehrinde Dolaşıyor.

Ural Akyuz's paintings are at Croder Exhibitions.

Sergiler, yıllar önce hazırladığım Tex kapaklarımla birlikte İstanbul'da 3 farklı tarihte ve 3 farklı lokasyonda açıldı. İlki, Caddebostan Kültür ve Sanat Merkezi'nde, Özgün Çizimler Sergisi olarak. İkincisi Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu'nda. Eminim genç sanatçılar için güzel ve ilham verici bir gösteri olmuştur. Sonuncusu ise İstanbul Kadıköy Belediyesi, Karikatür Evi'nde.

Ural Akyuz at CRODER exhibition with his paintings. Original Teks Comic Book Cover

Önemli Sergiler

Çizgi Roman Derneği, eski dostları, yazarları ve çizerleri içeren değerli bir dernektir. Çocukluğumuzdan beri sevdiğimiz çizgi romanların ve filmlerin yaratıcıları arasında, ülke çapında tanınan önemli bir yere sahip olduğum için mutluluk duyuyorum. Aslında çocukluğumda okuduğum ve izlediğim, sadece çizgi romanla sınırlı olmayan Türk sinemasının ilk ürünlerine de yer verilen sergilerde, herkesin beğendiği kahramanların yaratıcıları arasında yer almak çok güzel bir duygu.

Sergiyi önemli kılan etkenlerden biri de tamamen dijitalleştirilmemiş eserlerin genç nesilleri etkileyebilmesi. Özellikle Üniversite dekanımızın da bahsettiği gibi genç nesillerin de malzemeyi tanıması ve klasik eserlerden kopmaması özgün bir nesil oldukça önemli. Seçilen eserlerim o dönemde Schoeller kağıt üzerine 35 x 50 cm ebatlarında guaj boya ve fırça ile hazırlanmış orijinallerdir. Böylelikle yeniden gündem oldular. Bugün teknolojiyi en yakından takip edenlerdenim. Ancak geleneksel sanattan alınan tat her zaman tamamen farklıdır. Çok daha değerlidir ve kopyasızdır, tektirler. Orijinal el boyaması eserleri gördüklerinde, genç nesillerin ustaların tekniklerini anlamaları daha kolaylaşıyor.

3 sergiden de sahneler gösteren filmi aşağıdan izlemenizi öneririm.Ural Akyüz'ün resimleri ve kendi biyografisi, Kadıköy Belediyesi'nin hazırlayıp bastırdığı dergilerinde
ve resmi broşürlerinde de yayınlandı: Ural Akyuz paintings and his biography has been published at Kadikoy Municipality Magazines and official brochures. Image shows opened sample catalog page.
Ural Akyuz paintings at Caddebostan Culture and Art Center. Image shows the exhibition center.
Sergi, Tex kapaklarımla birlikte İstanbul'da 3 farklı tarihte ve 3 farklı lokasyonda açıldı. İlki, Caddebostan Kültür ve Sanat Merkezi'nde Özgün Çizimler Sergisi olarak:
Ural Akyuz paintings at Caddebostan Culture and Art Center. Image shows the exhibition center.

Haberglobal haberleri için buraya tıklayın
NTV haberleri için buraya tıklayın
Cumhuriyet Gazetesi haberleri için tıklayınız.
Sergi, buradakilerden çok daha fazla sayıda haber kanalında TV ve gazetelerde yer aldı.