UralAkyüz'21

İLLÜSTRATÖR, SANATÇI,
URAL AKYÜZ,
GRAFİKER, SANAT YÖNETMENİ
KREATİF DİREKTÖR
ve daha fazlası...

Hakkımda

sanat üzerine çalışıyorum.

Bu başlıklardan hangisinin bu sitenin sahibini en iyi anlattığını sorabilirsiniz. Yaratıcı yönetmen? Sanat Yönetmeni? Sanatçı? Ya da tasarımcı mı? Ya da tüm bunların hepsi... Toplam deneyim 30 yılı aştığında, tasarımcının kendisini kısaca anlatması zorlaşır.

Ural Akyüz, sanat hayatına 14-15 yaşlarında çeşitli yayınevlerinde profesyonel olarak dergilere illüstrasyonlar çizerek çizgi romanlar hazırlayarak başladı. O dönemde bu konuya en yakın ve en ilgili eğitimi alarak 1991 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nden mezun oldu.

Eğitiminin ardından kısa bir süre devlet okullarında sanat ve resim öğretmenliği yaptı. Eğitiminin öncesinde, sırasında ve sonrasında illüstrasyonlar hazırladı, sattı ve çeşitli yayınevlerinde yayınlattı. O dönemde pek çok çocuk kitabı resimlemeleri hazırladı ve bazıları hala satışta. Yüzlerce kitap kapağı illüstrasyonu ve kapak tasarımları yaptı ve basın endüstrisinden birçok önde gelen yayınevi ve reklam ajansı ile uzun yıllar çalıştı. Bu resimlerin dışında binlerce imzasız eserleri hazırladığı müşteri odaklı tanıtım kampanyalarında da kullanıldı. Bunun dışında çeşitli dergilerde sanat ve sanat eğitimi ile ilgili yazılar yazdı ve eğitim çalışmaları hazırladı.

Resimlerini her zaman tasarım odaklı çalışmalarının üstüne koyan sanatçı, resimlerinde kendisini daha özgür ve yaratıcı hissettiğini belirtti. Pek çok farklı konuda çalışmasına rağmen gelişen dünyada ve piyasa ortamında en yaratıcı hissettiği konu fantezi, bilimkurgu, tarih ve portrelerdi. Yağlı boya, akrilik, guaj ve dijital çalışmaların yanı sıra karakalem ve mürekkeple resimler hazırladı. İlk dönem resimlerinde guaj ve akrilik ile çalışmış, son dönem çalışmalarında ise daha dayanıklı oldukları için yağlı boya ve dijital teknik tercih etmiştir.

Özellikle ödül kazanmak için çaba sarf etmedi. Ancak işinin doğası gereği bazı ödüllerle onurlandırıldı. Dan Poytner Küresel En İyi e-Kitap Kapakları Altın Ödülü, Preditors & Editor Okuyucu Anketi'nden En İyi Top 10, En İyi Dergi Kapağı Ödülü, Authors DB Gümüş Ödülü, TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) Özel Sanat Ödülü, KSO (Kocaeli Sanayi Odası) Jüri Özel Onur Ödülü ...

Dünyaca ünlü Heavy Metal Fantasy dergisinin öncelikli sanatçısı oldu ve eserleri dünyanın en ünlü fantezi sanatçıları arasında, derginin ana galerisinde 4 tam sayfa yer aldı. Bazı grafik, fotoğraf, illüstrasyon ve sanat kataloglarının eserlerinin seçiminde ve ödüllendirilmesinde jüri olarak görev yaptı. Katıldığı farklı dergi ve karma sergilerde röportajları var.

Dünyanın farklı yerlerinden müşterileriyle çalışıyor ve zaman zaman görsel yönetim çalışmalarında diğer sanatçılarla beraber çalışma fırsatı da buluyor. Bunun dışında çeşitli şirketlerde Grafik Tasarımcı, Sanat Yönetmeni, Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı ve Kreatif Direktör olarak çalışmakta ve birçok müşteriye hizmet vermektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de yaşayabilir. Sanatçı her zaman dünyada yeni ortamlar tanıyarak ve öğrenerek kendini geliştirmeyi hedefliyor.

peki ya diğer tasarım ve marka çalışmaları?..

SANAT YÖNETMENİ & KREATİF DİREKTÖR // GRAFİK & WEB TASARIM
Yayıncılık, Reklamcılık, İnteraktif, Web, Mobil 3D alanlarında uzman. Üst düzeyde sanatsal grafik uygulama... Basılı ve etkileşimli web & mobil tasarımlar. Reklam Kampanyaları, Kurumsal Kimlik Çalışmaları, Oyun, UX, UI tasarımları, jenerik filmleri... 4+ renkli baskı ve dijital, elektronik teknikler ve sistemler hakkında bilgi ve deneyim sahibi. Kendi başlayıp sonlandırabilecek bilgi düzeyinde ve konusuna hakim; PROFESYONEL.

Gerçeği söylemek gerekirse tasarım çalışmaları için çok daha fazla zaman ve emek harcıyorum ve çok daha fazla üretim yapıyorum. Ancak müşteri amaçlı çalışmalarda müşterinin iletişim aracı oluyorsunuz ve onlara kendi mesajlarını vermelerine yardımcı olma görevi üstleniyorsunuz. O çalışmaları o nedenle her yerde kullanmam doğru değil. Ancak müşterimi iyi bir kurumsal kimlik üzerine inşa etmek tasarımcının yeteneğine kalmış oluyor.
Bu sitede bu tarz çalışmalara da mümkün olduğunca yer vermeye çalışacağım. Ama şunu da unutmamak gerekir ki, müşterilerin hepsi bu çalışmaların markalarıyla her yerde gösterilmesinden memnun olmayabiliyor. Şirket için özel ve gizli çalışmalar olabiliyor -ki bu tarzda pek çok özel sunumlar da hazırladım. Bunları her yerde göstermem doğru da değil. Bunun dışında tasarım çalışmalarının çoğu grup çalışmalarıdır. Kimi çalışmalarda grubu ben yönettim, kimi çalışmalarda gruba sadece yardımcı oldum. Müzikler sesler oyuncular, modeller, bazen sloganlar, yazılar hep farklı gruplardan gelmiş olabilir. Yüzde yüz benim hazırladığım tasarımlar da mevcut ancak bunlarda bile müşterinin istekleri veya gizli tutmak isteiği detaylar bazı dağınıklılıklara yol açabiliyor.
Tüm bunların dışında bir müşteri için yaptığım işin gizli kalması zaman zaman, farklı nedenlerle benim için de önemli olabiliyor.
O nedenle illüstrasyon ağırlı zengin bir site üzerinden burada örnekler sunmayı daha uygun ve güvenli buldum. Fakat tasarım olarak da çok zengin çalışmalar yaptığımı belirtmem gerekir ki kendimi kısıtlamış olmayayım. Tasarımcı olarak da örneklere bu web sitesinde yer verdim. Uzmanlık ve portfolyo sayfalarından inceleyebilirsiniz. Bu sayfalar zamanla daha zenginleşecek ve detaylanarak bilgi verici hale de gelecektir, ama biraz daha zamana ihtiyaç var. Belki zamanla daha genç olanlara da bu yolla yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. Daha fazla detay isterseniz linkedin sayfamı ziyaret edip güncel olanlar hariç olmak üzere özgeçmişimi de inceleyebilirsiniz. Orada kendi listenize beni ekleyebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Sanatçı HAKKINDA

Hakkımda

Ürününüzü bir sanat eserine dönüştürün.

Burada birçok konu başlığı göreceksiniz. Yayıncılık, reklamcılık, sanat, illüstrasyonlar, yağlıboya tablolar, kaligrafi, tasarım, sosyal medya tasarımı, kullanıcı arayüz tasarımları, mobil tasarımlar, web tasarımı, animasyonlar, 3 boyutlu mimari çizimler ve modeller, hareketli görüntüler...

Bu başlıklardan hangisinin bu sitenin sahibini en iyi anlattığını sorabilirsiniz. Yaratıcı yönetmen? Sanat Yönetmeni? Sanatçı? Ya da tasarımcı mı? Ya da tüm bunların hepsi... Toplam deneyim 30 yılı aştığında, tasarımcının kendisini kısaca anlatması zorlaşır. Tek kelimeyle anlatılır ama anlayan, yanlış anlayana göre çok daha az olacaktır.

Burada daha fazla freelance illüstrasyon ve resimler göreceksiniz, ancak ayrıntılara girdikçe, birçok müşteriyle çok yoğun bir hızda çalışabilen Kıdemli bir Yaratıcı Yönetmen ile tanışacaksınız.

uzmanlık alanları:

illustration icon

illüstrasyon

publishing icon

yayıncılık

advertising icon

reklamcılık

3d icon

3D modeller ve animasyonlar

web icon

web ve etkileşimli tasarım


İletişim formu

İLETİŞİM
uakyuz@yahoo.com
TÜRKİYE & ABD
Thank you!. Your message is successfully sent...
We're sorry, but something went wrong