UralAkyüz'21

ALTIN ÖDÜL, BİRİNCİLİK
SANAT, ÖDÜLLER,
SANATÇI,
İLLÜSTRASYON, TASARIM
ve daha fazlası...

Ural Akyuz awards icon

ÖDÜLLERİM

DAN POYTNER'in ALTIN ÖDÜLÜ

KÜRESEL ÖDÜLLER - "ALTIN"
EN İYİ KİTAP KAPAĞI

"Shadows of Kings" kitabı için hazırladığım kapak resmi Altın Ödül kazanarak birinci oldu.

Global ebook Ödülleri, resmi küresel e-kitap ödüllerinin web sitesi için TIKLAYINIZ. globalebookawards.com
Organizasyonla ilgili diğer bazı fotoğrafları ve detayları buradan görebilirsiniz (LÜTFEN TIKLAYINIZ)

Ural Akyüz, Dan Poytner Global Ödülleri'nde Altın Ödül Kazanarak Birinci Oldu

Aslında bu resmin benim üzerimdeki etkisinin bir ödülün çok ötesinde olduğunu söyleyebilirim. Yarışmaya katılmadım. Sanırım yayıncım Lida muhtemelen benim bilgim olmadan yarışmaya katıldı. Çünkü ilk olarak ondan iyi haberi aldım. Şükürler olsun, çünkü O bana her zaman öğretiyor.


Benim için bu ödül ve ödül kazanan eserin hazırlanması olağanüstü sürprizlerle gelişti. Bu kitabın yazarı Jack, benim kendisine çok saygı duyduğum ve birlikte çalışmaktan da onur duyduğum değerli bir yazar ve yayıncı. Kitap kapağı bittiğinde Jack benimle kısa bir röportaj yaptı ve bu ropörtaj kendi web sitesinde yayınladı. 2022 Şubat'ında sorular üzerine şu cevapları vermişim:

"Shadows of Kings" hayatımda gerçekten çok özel bir yere sahip. Bu tür bir proje için sipariş alacağıma dair çok güçlü bir his duydum. Bu duygularla iki gün sonra, yayıncımdan Shadows of Kings ile ilgili bir telefon aldım. Bunun tesadüf olamayacağını düşündüm. İkinci hissettiğim şey ise, bu çalışmanın benim en iyi resmim olacağıydı. - Bu en iyi, benim kendi seçimimle kesinlikle değil, bu en iyi kader veya alın yazısı ile gerçekleşecek. "

Bütün bir yıl geçti. Ve röportajda bahsettiğim kader gerçekten gerçekleşti. 2013'te gerçekten küresel bir ödül kazandı ve dünya çapında onaylanmış en iyi resmim oldu.

Hissettiğim ve burada da anlatamadığım bir dizi şey daha var diyebilirim bu olayla ilgili. Ropörtajın ilk metni uzun olduğu için kısaltılmasaydı bu en iyinin neden ve ne şekilde olacağını da anlatmıştım ödülden bir yıl önce. O nedenle başlığımda şükretmeyi uygun buldum. Ve bugün belli bir süre gelmeden bitiremeyeceğim bazı işlerim olduğunu biliyorum. Buradaki resim ve ödül, gelecekteki hayatım boyunca bana ilham vermeye ve beni nden bir ödül daha aldı ve 2012 En İyi Fantezi Kitap Ödülü ' nü kazandı. serinni diğer kitabı olan "Shades of Virtue" de 2013'te Pinnacle Başarı Ödülü'nü aldı. Benimle olan röportajın tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
Ayrıca tam röportaj metnini de buraya kopyaladım ve Türkçe'ye çevirdim.

Ural Akyuz - Award - Global Gold Award, Dan Poytner's Book Cover Contest, Black and White Sketch Work
Ural Akyuz - Award - Global Gold Award, Dan Poytner's Book Cover Contest, Colored Sketch Work

Kitap kapağı nasıl hazırlandı?

Jack'in düşünceleri, fikir aşamasında çok önemliydi. Yazar kitabı en iyi bilir. Ve onun her fikrinin gerçekten değerli olduğunu söyleyebilirim. Birçok yazar için nereye kadar kapakta müdahale edileceği, nerede durulması gerektiği kavramları oldukça karışmıştır. Ancak burada, her iş her zaman kusursuz, tam olması gerektiği gibi uyum, anlayış ve saygı içinde, samimi bir ortamda gerçekleştirildi. Eskiz çalışmasına başlamadan önce kapağın nasıl olacağı akıllarda belliydi. Doğru kişiyi takdir etmek gerekli. Jack'in bu aşamadaki desteğini küçümseyemem. Kapak resmi benim imzamı attığım bir resim, ama bu resim Jack'in hakkında bir resim.

Birçok kapak sanatçısı fotoğraflar çekip onları rötuşlar ve hızlıca fotoğraflarla kitabın kapağını oluşturur. İmzalamadığım bir çok eserde bu kolay stille günde 5, belki 10 kapak hazırlamam mümkün. Bunu genellikle reklam çalışmalarında yaparım. Ama özgün bir eserde bunu asla tercih etmem. Bu kapak asla o tarzda basit bir resim değildir. Her ışık değeri, her renk ve her hareket beyaz zeminden yani sıfırdan yaratılmıştır. Bu nedenle günde 10 resim değil, 10 + günde sadece 1 kapak çalışması yapılabildi.

Kitap yayınlandıktan sonra daha birçok işimiz oldu. Posterler, tişörtler, kupa baskıları ve daha fazlası. Bunlarla ilgili başka resim çalışmaları yaptım ve ardından serinin ikinci kitabı için yeni bir çalışma yaptım: Shades of Virtue.

Röportaj Metinleri

Bir Kitabı Kapağına Göre Değerlendirmek: Ural Akyüz ile Söyleşi

(Jack) Giriş: Çok yetenekli bir sanatçı olan Ural Akyüz'ü tanıtmaktan gurur duyuyorum. Blogumu ilk kez ziyaret edenler için Ural, Shadows of Kings kitap kapağımın arkasındaki sanatsal deha. İşini ilk elden deneyimledikten ve web sitesini ziyaret ettikten sonra, fırçanın arkasındaki adamın içini biraz araştırmaya kendimi mecbur hissettim. Ama işin derinliklerine dalmadan önce, itiraf etmeliyim ki, övgülerinizi söylerken, ara sıra isminizi yanlış telefuz ettiğime eminim. Bunu adını nasıl telafuz edersin?
(Ural) Akyüz, Ak (ack) ve yuz (yous) kelimesinden birleşik bir kelimedir. “Ak” kelimesinin anlamı beyaz ve temizdir, “yuz”ün anlamı yüz veya çehre. Ön adım Ural ise çok kolay olmalı çünkü Rusya'da Avrupa ile Asya arasında bulunan sıradağların adı. Büyükbabam doğduğum gece bazı vizyonlar gördü. Ebeveynlerime Ural dağlarından gelen bazı doğal olmayan yaratıklardan - cin veya goblinden bahsetti. Babam zavallı büyükbabamın çok korktuğunu söyledi. Ben doğduğumda, bana isim verirken büyükbabamın hikayesinden ilham aldılar.

(Jack) Teşekkürler Ural. Tamam… ilk soru. Sanatsal bir yeteneğiniz olduğunu ilk ne zaman anladınız?
(Ural) Ortaokula başladığımda aynı sınıfta olduğumuz bir arkadaşım bir sanatçının kardeşiydi. Beraber önce bazı çizgi romanlar yaptık ve onlardan transfer kopya kağıtları ile çok sayıda kopya çıkardık. Sonra çalışmalarımızı çocuk dergilerine göndermeye başladık. Bir pop yıldızıyla ilgili resimlerimden biri, sadece on beş yaşındayken en iyi müzik dergilerinden birinde tam sayfa poster olarak yayınlandı.

(Jack) Başlangıçta sanatınızı geliştirirken, etrafınızı destekleyici insanlarla çevreleyebildiniz mi?
(Ural) Ailem yeteneğimi çok destekledi ve bana ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştılar. Ortaokul'daki arkadaşımla da çalışmaya devam ediyorduk. Bu çalışmalar da destek oldu. Dünyanın her yerinden pek çok destekleyici insan da buldum.

(Ural) Arkadaşım ve ben TV reklamlarında yeni bir yerel gazetenin reklamlarını gördük. Çizgi romanlar için bazı yetenekli sanatçılara ihtiyaçları olabilir diye düşündük. Onlara ön çalışmalarımızı gösterdikten sonra, yayınlamak için bize kırk sayfa çizgi roman sipariş ettiler. İkimizin de harika bir hayal gücü var, bu yüzden bir ayda bitirdik. Hiçbir değişiklik yapmadan sattık ve sadece on altı yaşındaydık.

(Jack) Uzmanlığınız geniş bir yelpazeye yayılmış durumda. Çalışmalarınızda portreler, kitap kapakları ve web tasarımı var - bunlar da sadece birkaç tanesi. Tercih ettiğiniz belirli bir iş türü var mı?
(Ural)Her zaman birçok dalda çalışmayı tercih ederim, ancak her zaman aynı ağaçta kalmak şartıyla - bu beni meşgul ve üretken yapıyor. Bu ayrıca, kendimi daha güvende hissetmeme ve sektörümden haberdar olmama yardımcı oluyor. Yağlı boya resimleri tercih ediyorum ve kitap yayıncılarıyla çalışmaktan ds zevk alıyorum. Yazarları da kıskanıyorum. Keşke benim de bir şeyler yazmaya zamanım olsaydı. Ama bu aynı bahçedeki başka bir ağaç.

Ural Akyuz - Award - Global Gold Award, Dan Poytner's Book Cover Contest, Painting Finished
(Jack) Her şeyden önce tercih ettiğiniz bu benim favorim diyebileceğin belirli bir çalışman var mı? Ve benimkini söylemek zorunda değilsin.
(Ural) Shadows of Kings'in hayatımda gerçekten çok özel bir yeri var. Bu tür bir proje için sipariş alacağıma dair önceden çok güçlü bir hisse kapıldım. Bu duygularla iki gün geçirdikten sonra,yayıncımdan Shadows of Kings hakkında bir telefon aldım. Bunun bir tesadüf olamayacağını düşündüm. İkinci hissettiğim şey ise, bunun benim en iyi resmim olacağı - kendi seçimimle kesinlikle değil, kader veya alınyazısı ile. Kapağın konseptine yardım etmeni de çok takdir ettim. Bu kesinlikle bugüne kadarki en sevdiğim proje oldu.

(Jack) Okurlarımın çoğu ya yazar ya da benim kitaplarımın meraklıları olduğundan, birlikte çalıştığın diğer yayıncıların hızlı bir listesini sağlayabilir misin?
(Ural) Twilight Times, Baen Books, Heavy Metal Magazine ve aşağıdaki yazarlarla çok yakın zamanda çalıştım: Travis S. Taylor, Darrell Bain ve Gerald Mills, Dave Freer, Nancy Fulda, Elizabeth Bear, Mike Resnick, veKristine Kathryn Rusch – bunlar sadece bir kaç tane yeni çalıştıklarım. İstanbul'daki birçok büyük yayınevinde de çalıştım. Portfolyom ayrıca İtalyan çizgi romanlarından ve İsveç sanat dergilerinden birçok kapak ve makale de içeriyor.

(Jack) Paylaşmak istediğiniz güncel projeler var mı?
(Ural) 120 sayfalık resimli bir çocuk kitabı projesini tamamladım. Ama şu anda detayları gizli tutmalıyım. Ayrıca on kitap üzerinde daha çalışıyorum. Eşimle yeni bir sanat mağazası açmak gibi bir planımız da var. Kendisi çok yetenekli bir sanatçı ve geçmişte birçok kitabı birlikte resimledik.

(Jack) Teşekkürler, Ural bugün görüşlerini paylaşıp zaman ayırdığın için. Gerçekten yeteneklisin.
(Ural) Soruların için ve bana zaman ve yer ayırdığın için çok teşekkür ederim. Bir hediye olarak yeteneğim varsa, onu seninle paylaştığım için gerçekten çok mutluyum. Yazar olarak mükemmel bir yeteneğin var. Eşsiz hayal gücünü sen de bizimle paylaşıyorsun, bu yüzden birbirimizi iyi tanıyoruz.

(Jack) Bu blogu ziyaret edenler için söylüyorum, lütfen Ural’ın çalışmalarını incelemek için zaman ayırın. Ural'la çalışacak kadar şanslıysanız... isteksiz kalmayacaksın.
Orijinal metinden okumak için burayı tıklayın.

Sıradaki ne?

Dragon Rising Serisi'nin ikinci kitabı Shades of Virtue'nun kapak çalışmasını da aynı disiplinle tamamladık.

Shades of Virtue Book Cover. Ural Akyuz Second Book cover of the serie.


Yeni kapak resmi ile ilgili bir konu daha:

Shades of Virtue kapak resmi:
"Konsepti yayıncıya önerdiğimde, kıdemli editörün o fikri sanatçının doğru olarak başarabileceğinden şüphesi vardı, o nedenle geri çekmek istedi. Ama benim hiç şüphem olmadı ve tıpkı her zaman güneşin doğudan doğup batıdan battığı gibi eminim ki, Ural Akyüz başka bir sayı daha yaptı. Sanatsal yetenekleri hakkında ne söylesem az gelir."

Ural Akyuz - Shades of Virtue, Promotional poster artwork. Dragon painting
"Artık kapak resmi tamamlandığına göre, Ural’ın bir sonraki çalışması, ürünlerim için yeni bir sanat eseri olacak. Ejderhaları seviyorsan, o zaman bu yeni fikre tepkisiz kalamayacaksınız.

Bu şimdilik işleri tamamlıyor. Umarım Dragon Rising serisinin ikinci kapağını beğenirsiniz."

Orijinal sayfadan metni okumak için burayı tıklayın.

Dragon Rising Serisi ile ilgili Kısa Tanıtım Filmi:

"Shadows of Kings" ve "Shades of Virtue" sanatsal kariyerimde önemli yeri olan 2 muhteşem kitap. Her iki kitap için de kapaklar ve tanıtım illustrasyonları hazırladım. Kitap tek başına pek çok önemli ödüller aldı ve kapağı da Dan Poytner Küresel ödüllerinde En İyi Kitap Kapağı seçilerek altın ödülü kazandı. Şüphesiz beni gururlandırdı.

Şüphesiz bu başarılarda yazar Jack Whitsel'in önemi ve katkısı çok büyük. Tabii yayıncımızın da. Edebi alanda kesinlikle Jack'ın başarısını tartışamam, sanatsal alanda da kitaba katkıları büyük oldu. Bana olan güvenini hakettiysem ne mutlu bana.

İzlediğiniz kısa film benim tarafımdan bağımsız olarak hazırlandı. Paylaşmamda sorun olacağını sanmıyorum, bence güzel bir yadetme olacaktır.

Fon müziği AG Soundtrax'dan satın alındı. The Queen of Desert (Çöl Kraliçesi). Ama tabii üzerine sayısız efekt eklemek zorunda kaldım. Kısa videoda onun da etkisi büyük oldu.

Lütfen buradaki görsel ve edebi çalışmanın ticari amaçlı yayın haklarına sahip olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Videonun konusunu değiştirmeden ve sahiplerine saygı duyarak paylaşabilirsiniz. Ama buradaki malzemeyi alıp kendi başka ürünlerinizde buradakinden başka bir ürünün tanıtımı için kullanamazsınız.
_Ural Akyuz"


Ural Akyuz - Award - Global Gold Award, Dan Poytner's Book Cover Contest, Painting Full Book Cover Painting

Video tamamen yazarın benim hakkımdaki düşünceleriyle ilgili. Her zaman olduğu gibi bu güzel düşüncelerin ve sözlerin Amerikan medyasında canlı yayında kaydedilmiş olması benim için bir ödülden çok daha değerli. Çok teşekkür ederim!.
Orijinal tam uzunlukta, arşivlenmiş kaydı web sitesinde bulabilirsiniz.

Resmi Küresel e-kitap Ödülleri web sitesi için burayı tıklayın

Organizasyonla ilgili diğer bazı fotoğrafları ve detayları burada görebilirsiniz (Burayı Tıklayın)