UralAkyüz'21

SANATÇI,
İLLÜSTRASYON,
COPYRIGHT,
YAYIN HAKLARI
ve daha fazlası...

Ural Akyuz copyright icon

COPYRIGHTS

- ALL RIGHTS RESERVED - Copyright © 2021 by Ural Akyuz -

Bu web sitesinde yer alan hiç bir resim yazılı izin alınmadan kullanılamaz. Buradaki resimlerin tamamı ticari şirketlere ücret karşılığında satılmıştır. Bu eserler markalarda kitaplarda ticari amaçlarla kullanılmaktadırlar. Lütfen başka bir amaçla ve izin almadan hiçbir şekilde resimleri kullanmayın. Yasal haklara hiç istenmeden, ama zorunlu olarak başvurulmak zorunda kalınabilir.

yayın hakları hakkında.

Copyright konusu çok zor anlaşılacak bir konu değil. Kısaca şu şekilde özetlenebilir: Her resim veya başka bir sanat eseri, sadece eserin yaratıcısına aittir. Dolayısıyla Copyright sahibi eserin yaratıcısından başkası olamaz. Bu kural resimler için geçerli olduğu gibi, müzik, yazılar, kitap vs gibi her türlü sanat ve fikir eserleri için de geçerlidir.

Eserin yaratıcısı dilerse hazırlamış olduğu eseri başkalarına para ile satabilir, bedava verebilir ya da tümünü veya bir kısmının copyright haklarını para karşılığında yazılı olarak başkasına devredebilir. Ancak bu durumda dahi olsa orijinal resim ile yayın haklarının farklı şeyler olduğu, ve yayın haklarının tamamı satın alınsa dahi eserin sahibinin uluslararası yasalar gereği o eserin yaratıcısından başka kimse olamayacağı, dolayısıyla istenilen her yerde izinsiz kullanılamayacağı bilinmelidir.

Bu konuda gerekli yasal düzenlemeler ve detaylı bilgiler resmi hükümet web sitelerinden bulunabilir: https://www.telifhaklari.gov.tr/
https://www.copyright.gov/

Bu sitedeki bütün resimlerin yayın hakları vardır ve bu haklar tamamen veya kısmen çeşitli kuruluşlara satılmışlardır ve hiçbir şekilde yazılı izin olmadan ticari başka bir amaç için kullanılamazlar. Hatta Ural Akyüz dahi buradaki her resmi başka bir yerde ticari amaç için kullanamayabilir. Tespit edilmesi durumunda yasal yollara başvurulması zorunluluk teşkil edebilir. Yayın hakları yasaları uluslararası alanda standart ve kesin yasalardır. Katılımcı ülkelerin listesini şuradan bulabilirsiniz: (https://www.copyright.gov/circs/circ38a.pdf) Lütfen kendinizi içinden çıkılması zor bir duruma sokmayın. Ticari amaçlı biryerde bu sitedeki resimlerin çoğu kullanıma uygun değildir. Kendi yazdığınız bir kitapta, dergide, kendi özel markanızın tanıtımında buradaki resimleri kullanmanız ciddi bir suç teşkil edebilir. Ticari amaçlı bir talebiniz olursa en doğru yol, aşağıdaki iletişim formunu kullanarak sormanız, iletişime geçmeniz olacaktır.

Bununla beraber "tanıtım veya haber amaçlı" ya da kaynak göstererek "ticari olmayan kullanımlar için" istediğiniz resimler olursa aşağıdaki iletişim formunu kullanarak talepte bulunabilirsiniz. Bu gibi taleplere sıcak bakılmakta ve mümkün olduğunca yardımcı olunmaya çalışılmaktadır.

Sorularınız için iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin.

İLETİŞİM FORMU

iletişim
uakyuz@yahoo.com
USA & TURKEY
Teşekkürler!. Mesajınız başarıyla iletildi...
Üzgünüz, Ama birşeyler ters gitti.