UralAkyüz'21

İLLÜSTRATÖR, SANATÇI,
URAL AKYÜZ,
GRAFİKER, SANAT YÖNETMENİ
KREATİF DİREKTÖR
ve daha fazlası...

Hakkımda

sanat üzerine çalışıyorum.

Bu başlıklardan hangisinin bu sitenin sahibini en iyi anlattığını sorabilirsiniz. Yaratıcı yönetmen? Sanat Yönetmeni? Sanatçı? Ya da tasarımcı mı? Ya da tüm bunların hepsi... Toplam deneyim 30 yılı aştığında, tasarımcının kendisini kısaca anlatması zorlaşır.

Ural Akyüz, sanat hayatına 14-15 yaşlarında çeşitli yayınevlerinde profesyonel olarak dergilere illüstrasyonlar çizerek çizgi romanlar hazırlayarak başladı. O dönemde bu konuya en yakın ve en ilgili eğitimi alarak 1991 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nden mezun oldu.

Eğitiminin ardından kısa bir süre devlet okullarında sanat ve resim öğretmenliği yaptı. Eğitiminin öncesinde, sırasında ve sonrasında illüstrasyonlar hazırladı, sattı ve çeşitli yayınevlerinde yayınlattı. O dönemde pek çok çocuk kitabı resimlemeleri hazırladı ve bazıları hala satışta. Yüzlerce kitap kapağı illüstrasyonu ve kapak tasarımları yaptı ve basın endüstrisinden birçok önde gelen yayınevi ve reklam ajansı ile uzun yıllar çalıştı. Bu resimlerin dışında binlerce imzasız eserleri hazırladığı müşteri odaklı tanıtım kampanyalarında da kullanıldı. Bunun dışında çeşitli dergilerde sanat ve sanat eğitimi ile ilgili yazılar yazdı ve eğitim çalışmaları hazırladı.

Resimlerini her zaman tasarım odaklı çalışmalarının üstüne koyan sanatçı, resimlerinde kendisini daha özgür ve yaratıcı hissettiğini belirtti. Pek çok farklı konuda çalışmasına rağmen gelişen dünyada ve piyasa ortamında en yaratıcı hissettiği konu fantezi, bilimkurgu, tarih ve portrelerdi. Yağlı boya, akrilik, guaj ve dijital çalışmaların yanı sıra karakalem ve mürekkeple resimler hazırladı. İlk dönem resimlerinde guaj ve akrilik ile çalışmış, son dönem çalışmalarında ise daha dayanıklı oldukları için yağlı boya ve dijital teknik tercih etmiştir.

Özellikle ödül kazanmak için çaba sarf etmedi. Ancak işinin doğası gereği bazı ödüllerle onurlandırıldı. Dan Poytner Küresel En İyi e-Kitap Kapakları Altın Ödülü, Preditors & Editor Okuyucu Anketi'nden En İyi Top 10, Best Magazine Cover Artwork, Authors DB Silver Award, TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) Special Art Award, KSO (Kocaeli Sanayi Odası) Jüri Özel Onur Ödülü ...

Dünyaca ünlü Heavy Metal Fantasy dergisinin öncelikli sanatçısı oldu ve eserleri dünyanın en ünlü fantezi sanatçıları arasında, derginin ana galerisinde 4 tam sayfa yer aldı. Bazı grafik, fotoğraf, illüstrasyon ve sanat kataloglarının eserlerinin seçiminde ve ödüllendirilmesinde jüri olarak görev yaptı. Katıldığı farklı dergi ve karma sergilerde röportajları var.

Dünyanın farklı yerlerinden müşterileriyle çalışıyor ve zaman zaman görsel yönetim çalışmalarında diğer sanatçılarla beraber çalışma fırsatı da buluyor. Bunun dışında çeşitli şirketlerde Grafik Tasarımcı, Sanat Yönetmeni, Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı ve Kreatif Direktör olarak çalışmakta ve birçok müşteriye hizmet vermektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de yaşayabilir. Ancak belirli bir yerde yerel müşteri bağlantılarına girmek yerine, dünyanın farklı ülkeleriyle bağlantılara girerek her zaman kendini geliştirmeyi hedefliyor.

Sanatçı HAKKINDA

Hakkımda

Ürününüzü bir sanat eserine dönüştürün.

Burada birçok konu başlığı göreceksiniz. Yayıncılık, reklamcılık, sanat, illüstrasyonlar, yağlıboya tablolar, kaligrafi, tasarım, sosyal medya tasarımı, kullanıcı arayüz tasarımları, mobil tasarımlar, web tasarımı, animasyonlar, 3 boyutlu mimari çizimler ve modeller, hareketli görüntüler...

Bu başlıklardan hangisinin bu sitenin sahibini en iyi anlattığını sorabilirsiniz. Yaratıcı yönetmen? Sanat Yönetmeni? Sanatçı? Ya da tasarımcı mı? Ya da tüm bunların hepsi... Toplam deneyim 30 yılı aştığında, tasarımcının kendisini kısaca anlatması zorlaşır. Tek kelimeyle anlatılır ama anlayan, yanlış anlayana göre çok daha az olacaktır.

Burada daha fazla freelance illüstrasyon ve resimler göreceksiniz, ancak ayrıntılara girdikçe, birçok müşteriyle çok yoğun bir hızda çalışabilen Kıdemli bir Yaratıcı Yönetmen ile tanışacaksınız.

uzmanlık alanları:

illustration icon

illüstrasyon

publishing icon

yayıncılık

advertising icon

reklamcılık

3d icon

3D modeller ve animasyonlar

web icon

web ve etkileşimli tasarım


İletişim formu

İLETİŞİM
uakyuz@yahoo.com
TÜRKİYE & ABD
Thank you!. Your message is successfully sent...
We're sorry, but something went wrong